pilates nedir ?

Pilates Nedir?


Pilates 21 yy.'ın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel fitness sistemidir. Pilates metodunun zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için Contrology (Kontrol bilimi) olarak adlandı.

Pilatesin 6 prensibi vardır:

 

- Konsantrasyon:


Bir derslik zaman dilimini en efektif şekilde kullanarak hareketlerin doğru ve etkili yapılması sağlanır. Egzersiz esnasında; günlük hayatın getirdiği stresten arınılıp, konsantrasyonun maksimum seviyede tutulması hareketlerim daha etkin ve kontrollü yapılmasını sağlar.

- Kontrol:


Pilates hareketleri sürekli ve akıcıdır. Bu hareket dizileri üzerinde kontrol sağlanması vücuttaki incinme riskini azaltır. Hedeflenen kas grubunun çalıştırılması sağlanmış olur. Bununla birlikte yapılan hareketin vücudun değişik bölümlerini çalıştırma becerisi kazandırılmış olur.

- Merkezleme:


Göğüs kafesi, pelvis (leğen kemiği) ve sırt arasındaki bağlantıyı kurarak hareketlerin daha doğru ve dinamik bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu sayede egzersiz sırasında bele ve boyuna uygulanacak baskı ortadan kalkar. Merkezlemenin doğru yapılması zaman içinde kazanılır. Merkezleme; vücudumuzun dengesini arttırdığı için pilatesin en temel unsurlarından birini oluşturmaktadır. Hareketler merkezleme yapılarak yapılmalıdır.

- Akıcı Hareket:


Pilates egzersizlerinin kesinlikle akıcı olması gerekmektedir. Enerji akışının düzgün sağlanabilmesi için en derindeki karın kaslarından başlayarak en uç noktadaki kas grubuna doğru enerjinin içerden dışarıya doğru akışkanlığı sağlanmalıdır.

- Kesinlik:


Pilates egzersizlerinin yer ve duruma göre kesinlik gösteren bir duruş şekli vardır. Bunun aksi durumunda vücut hareket sırasında aşırı zorlanır ve ders verimliliğini olumsuz yönde etkiler.

- Nefes:


Pilates yatay nefes alma adı verilen bir nefes alma tekniği kullanır, bu teknik karın kaslarımızı harekete geçirmemizi ve kaburgaları dışarıya doğru genişleterek göğüs kafesimizin yanlarına doğru nefes almamızı gerektirir. Bu nefes alma tekniği, sırtımızın alt tarafının korunmasına ve karın kaslarının güçlendirilmesine yardım eder. Egzersiz sırasında doğru nefes alınması vücudun dengesini ve dinamizmini arttırır. Çalıştırmak istediğimiz kas grubunu daha doğru bir şekilde çalıştırmış oluruz.

Pilates, zihin ve beden bütünlüğünü hedefleyen; denge, nefes ve hareket sistemlerine dayalı, güvenli ve etkili bir egzersiz sistemidir. Minder üzerinde veya özel tasarlanmış aletlerle yapılır. Pilates, özellikle karın ve bel bölgesi olmak üzere vücudun her bölümünü çalıştırmayı amaçlayan aynı zamanda eklem ve kemikleri korumak, güçlendirmek ve esnetmek için geliştirilmiş, alt yapısını fizik tedaviden alan ideal bir çalışma metodudur.